Wystawy
Ansikten Twarze Polen Pilgrimsland Ochnio Przedstawia Foto Obrazy
EXPO-WIZJA Hazard Ona i Inne Malarstwo

wystawa "polen pilgrimsland" była prezentowana w grudniu 1984 w göteborgu w szwecji w znanej galerii "fotohuset" następnie w kwietniu 1985 w varbergu w zachodniej szwecji w galerii konstnärshuset.  Internetowa prezentacja wystawy została zrekonstruowana cyfrowo w 03/2011.

wystawa była pomyslana jako totalny przekaz.  zdjecia byly prezentowane w trzech grupach, każda pielgrzymka oddzielnie. zdjeciom towarzyszył originalny dźwięk, nagrany w grabarce, na podłodze leżały zeschłe liście, obok zdjęć wisiały gałęzie i wianki kwiatowe noszone na pielgrzymce w kalwarii pacławskiej.

pielgrzymka do grabarki była specjalnie zaaranżowana,  były krzyze prawosławne kamienie, mech, znicze i świece palące się podczas ekspozycji.
Poniżej recenzja z wystawy opublikowana w dzienniku "göteborg-posten" dn. 07.12.1984 - w wolnym tłumaczeniu autora wystawy.

"święte miejsca" fotohuset - wlodek ochnio - polen pilgrimsland. jako nie wierzący czasami czujemy zazdrość wobec wierzących bez zastrzeżeń I czerpiących siłę ze swojej wiary. zeświecczenie szwedzkiego społeczeństwa spowodowało, że na tak głęboką wierę nie ma miejsca, ale nie potrzebujemy daleko jechać wystarczy pojechać do naszego południowego sąsiada polski aby zrozumieć jak wielkie znaczenie ma tam wiara nawet w 1984.

wlodek ochnio właśnie przedstawia reportaż w galerii fotohuset z trzech świętych miejsc położonych przy wschodniej I południowej granicy polski. każdego roku o określonej porze pielgrzymuje dziesiątki tysięcy ludzi do każdego z tych miejsc. na przykład do kalwarii zebrzydowskiej w okresie wielkiego tygodnia przed świętami wilekanocy aby przeżyć przedstawienie męki pańskiej, wysłuchać kazań I uczestniczyć w procesjach. zdjęcia ochnio są fascynujące I dobrze wybrane. w kalwarii pacławskiej możemy spotkać ludzi noszących korony cierniowe, ludzi idących na kolanach I leżących krzyżem na ziemi. może chcą objąć tą świętą ziemię, gestem będącym najbardziej dosłownym sposobem zbliżenia się do swojego stwórcy bardziej niż podnieść wzrok I modlić się patrząc w niebo. trzecim miejscem jest grabarka najświetsze miejsce prawosławia w polsce z ludźmi niosącymi krzyże I bijącymi pokłony przed ikonami oświetlonymi tysiącami cieniutkich świeczek. czwarte święte miejce częstochowa ochnio nie pokazał może ze względu na wielką jej popularność I ważność. dlatego nie mieliśmy możliwości zobaczenia czarnej madonny.

podróż do świętych miejsc polski jest dla mieszkańców göteborga nie tylko podróżą w sensie geograficznym ale I podróżą w czasie. wśród pilgrzymów widzimy ubrania w kropki rodem ze wczesnych lat pięćdziesiątych. archtektura kościołów przenosi nas myślami do średniowiecza jak filmie tarkowskiego "sąd ostateczny" I jak tarkowski w swoim filmie używa autor wystawy głęboką wiarę I chrześcijański sposób myślenia do zilustrowania egzystencjalnych pytań o sens istnienia ważnych I w naszych czasach. Pokazując, że chrystus w polsce idzie ramie w ramie z karolem marxem ( choć obydwaj powinni być pominięci przez sowiecką władzę która dyktuje warunki w polsce). ochnio sam nagrał pieśni chóralne ze świętych miejsc - dźwięk z taśmy magnetofonowej razem z rekwizytami niefotograficznymi, jak krzyże, płonące świece I zeschłe liście na podłodze tworzą totalne przeżycie . wejść do galerii fotohuset to tak jakby wejść do innego świata. wlodek ochnio wyjechał z polski w zeszłym roku z powodów politycznych. Chcemy przy okazji gorąco jego powitać I mamy nadzieję, że nie będzie zawiedziny możliwościami w naszym świecie kultury, może za bardzo nastawionym na trendy artystyczne. w każdym bądź razie czekamy z wielkim zainteresowaniem na jego następny projekt artstyczny.

autorzy: tom benson I erik andersson

 

 
konkursy promocje Copyright © 2010 | Wersja strony 2003-2009
Kompozytorem utworu zamieszconego na stronie jest Krzysztof Gromek